[13 KRYTERIÓW] JAK WYBRAĆ DOBREGO DIETETYKA?

2019-10-07
[13 KRYTERIÓW] JAK WYBRAĆ DOBREGO DIETETYKA?

Chcesz skorzystać z usług dietetyka i nie wiesz kogo wybrać? Oto krótka lista najważniejszych rzeczy, które powinniście wiedzieć przed wyborem i skorzystaniem z usług profesjonalnego dietetyka.


W Polsce nie ma regulacji prawnych kto może nazywać się dietetykiem. Zarówno ktoś kto skończył kurs video on-line, który trwał 8 godzin jak i ten który studiował dietetykę, skończył setki kursów i pomógł setkom pacjentów nazywają się dietetykami. Niestety tych pierwszych jest mnóstwo. Dietetyka to nauka, to ogrom wiedzy, której nie da się nauczyć na kursie jednym czy trzech. Kursy są do poszerzania specjalistycznej wiedzy nabytej na studiach. Dietetycy po pseudokursach mnożą się jak grzyby po deszczu. Jak ich odsiać i wybrać z listy tego właściwego?
Oto kilka cennych filtrów:


JAK SAM SIEBIE NAZYWA:
Jeśli dietetyk nazywa sam siebie: żywieniowcem, trenerem zdrowego żywienia, diet-coachem, trenerem „czegoś tam”, ekspertem „czegoś tam”, specjalistą „czegoś tam” (chyba, że w odniesieniu do kursów, które ukończył) i podobnymi nazwami związanymi ze zdrowym żywieniem od razu powinna zapalić się wam pierwsza czerwona lampka.

CENNA PORADA:
Jeśli już wylądujecie w gabinecie, nie bójcie się zapytać swojego dietetyka jaki tytuł i na jakiej uczelni uzyskał oraz jak długie ma doświadczenie i jakie szkolenia odbył.
Profesjonalny dietetyk z przyjemnością pochwali się swoimi osiągnięciami i jednocześnie dacie mu do zrozumienia, że nie jesteście u niego przypadkiem i jesteście świadomi swojego wyboru.


SPECYFIKI I KURACJE OCHUDZAJĄCE.
Dietetyk nie sprzedaje żadnych specyfików, kuracji i suplementów odchudzających. Odchudza was dietą wspomagając się naturalnymi „czystymi” suplementami i ziołami.


Sieciówki – Pułapka nr 1.
Jeżeli wpadłeś w ręce sieciówek szybko przeanalizuj to co kupiłaś i dietę, którą dostałaś. Większość sieciówek bazuje na sprzedaży mnóstwa specyfików, proszków, szejków, kuracji odchudzających, odmładzających i suplementów. Ogromna ilość suplementów, kuracji i specyfików jakimi nas częstują zawierają zupełnie niepotrzebne a często też szkodliwe dla zdrowia dodatki i wypełniacze obniżające koszty produkcji. Dieta w sieciówkach jest tylko wabikiem na Ciebie. Najczęściej dostaniemy zwykła zbilansowaną i oczywiście niskokaloryczną dietę, no bo przecież musicie na niej chudnąć (przynajmniej przez pewien krótki czas).


Pułapka Nr 2:
Jeśli koleżanka namawia Cie do wejścia w program, zapisania się do grupy, zaprasza na spotkania z cudownymi osobami, opowiada o wspaniałych suplementach, tabletkach i kuracjach, po których czuje się cudownie, przez które jej świat się zmienił, które wyleczyły kogoś z raka albo dzięki uczestnictwu w programie uzyskuje dochód pasywny a inni w grupie zarabiają w ten sposób setki tysięcy zł, dostają nowe samochody, wyjeżdżają ZA DARMO na wczasy w Twojej
głowie powinna zapalić się kolejna czerwona lampka.


Pamiętaj chudniesz przez dietę i aktywność fizyczną,
a NIE przez zaproponowane przez nich specyfiki
a efekty utrzymujesz przez
ZMIANĘ NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH
i REGULARNĄ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.


KOSZT
Jak to w życiu cena odzwierciedla jakość. Wywiad dietetyczno – medyczny, diagnoza problemu i wstępne zaplanowanie procesu odchudzania zajmuje dość dużo czasu (średnio 40min – 1h u doświadczonego dietetyka). Ułożenie indywidualnego jadłospisu to około 3 godziny intensywnej pracy. Zawód dietetyka wiąże się dodatkowo z ciągłym pogłębianiem wiedzy, która niemało kosztuje. Cena profesjonalnej wizyty u dietetyka to koszt około 100-200 zł, natomiast jadłospis na 14 dni będzie Cię kosztował około 100 do 200 zł.

BADANIA
Dobry dietetyk poprosi Cię o wykonanie badań oraz będzie w stanie przeanalizować wyniki, które mu przyniesiecie. Będzie prosił Cię o powtarzanie badań w trakcie procesu odchudzania ponieważ jest w stanie ocenić skuteczność stosowanej diety oraz kontrolować niektóre procesy zachodzące w organizmie odpowiednio komponując dietę. Dlatego tak ważne jest aby trafić do dietetyka, który potrafi interpretować badania krwi.
Pamiętaj jednak, że dietetyk nie ma uprawnień takich jak lekarz. Nie może przepisywać lekarstw, zmieniać dawek leków, stawiać diagnoz i leczyć farmakoterapią.
Jeśli jednak będzie miał jakiekolwiek wątpliwości lub uzna to za konieczne na pewno zaproponuje Ci wizytę u odpowiedniego lekarza specjalisty.
Jeżeli nie wykonywałeś dawno badań, a dietetyk nawet o to nie zapyta to lepiej poszukaj innego specjalisty.

DIETA
Pamiętaj, że jeżeli dietetyk ma gotową dietę dla Ciebie już na pierwszej wizycie, to nie jest ona dobrana indywidualnie do Twoich potrzeb i aktualnego stanu zdrowia. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie, inne preferencje smakowe i dopiero po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu zdrowotnego, żywieniowego oraz analizie badań, możliwe jest ułożenie diety zindywidualizowanej do Twoich potrzeb i mogącej przynieść oczekiwane efekty.

Dietę gotową możesz dostać na czas, w którym dietetyk będzie układał Twoją dietę tak aby nie tracić czasu, Twojego zapału i energii - max na 1 tydzień. Jednak taką dietę możesz zacząć stosować po wykonaniu badań zaproponowanych przez dietetyka.
To akurat świadczy na plus
bo rozumie Twoją determinację i wolęradykalnej zmiany w Twoim życiu.


SUPLEMENTY JAKO UZUPEŁNIENIE DIETY
Wielu dietetyków zapisuje dodatkową suplementację, jednak nie mogą one być podstawą diety, nie mogą zastępować posiłków. Są uzupełnieniem diety o substancje, których brakuje w pożywieniu. Dobry dietetyk dokładnie sprawdza skład suplementów i ma wybrane konkretne produkty od poszczególnych dostawców (dość istotne aby ich nie zamieniać). Suplement suplementowi nie równy – wiele na rynku jest tanich suplementów i jak to w życiu bywa cena jest odzwierciedleniem jakości. Doświadczony dietetyk ma również przetestowane suplementy i wie, które są dobre dla naszego organizmu oraz przyniosą pożądany efekt ich stosowania.
Suplementy może również przepisać aby złagodzić objawy i dolegliwości organizmu wywołane niewłaściwym sposobem odżywiania.

AKTYWNOŚC FIZYCZNA
Każdy wykształcony i szanujący się dietetyk zaleci Ci aktywność fizyczną na początku 2x w tygodniu a docelowo w późniejszych fazach procesu odchudzania 3x w tygodniu (oczywiście w zależności od Twojej kondycji, predyspozycji i możliwości).

EMPATIA
Dietetyk musi dostosować się do każdego pacjenta. Spokojnie wytłumaczyć dlaczego coś jest tak, a nie inaczej. Nie może krzyczeć na pacjenta, ale z drugiej strony nie może też mu pobłażać. Szczerość, opanowanie i profesjonalizm to klucz do sukcesu. Musimy też pamiętać, że wizyta u dietetyka jest to czas całkowicie dla nas, dlatego nie bójmy się zadawać pytań, jeśli mamy jakieś wątpliwości. Dietetyk nie powinien okazywać zniecierpliwienia nawet jeśli już któryś raz jest pytany o to samo, powinien wytłumaczyć tak, aby „dotarło”:).
WYGLĄD
Ciężko zaufać dietetykowi, który sam nie dba o swoje zdrowie. Dietetyk powinien dawać dobry przykład, być pasjonatem zdrowego żywienia oraz stylu życia. Jeżeli wasz dietetyk ma oponkę na brzuchu, pali papierosy, a jedyną jego aktywnością fizyczną jest klikaniem w klawiaturę komputera, to znajdźcie osobę, która spędza wolny czas na siłowni lub jeżdżąc na rowerze, a jego wygląd nie sugeruje o codziennych wizytach w fast foodzie. OPINIE. Opinie są ważne, lecz nie najważniejsze. Dobry dietetyk będzie polecany, ale pamiętaj, że opinie w Internecie te POZYTYWNE I NEGATYWNE może napisać każdy i nie jesteś w żaden sposób potwierdzić ich autentyczności.

OCZEKIWANIA
Nie można schudnąć lub poprawić wyników badań od samej wizyty u dietetyka. Nie można schudnąć od patrzenia na rozpisaną na kartce dietę. Nie można utrzymać efektów Zdrowia, Radości z Życia, Witalności, Smukłej sylwetki wracając do nawyków żywieniowych sprzed rozpoczęcia procesu odchudzania. To jest zmiana w Twoim życiu. To wielka zmiana a zarazem to ciężka praca, w której Tobie pomaga dietetyk. Jednak większość pracy leży w TWOICH rękach i po TWOJEJ stronie.

UWAŻAJ NA REKLAMY
W reklamie obiecują Ci że:
schudniesz 10 kg w 2 tygodnie lub 26 kg w miesiąc ????
pijąc herbatkę, przyklejając plaster, połykając tabletkę rano i na noc, stosując zamiast śniadania lub kolacji szejka z cudownym składem, kupując suplementy za 300 zł czy 700 zł, które uratują Ci życie, wyleczą z raka, kupując pakiet żywieniowy na 3 miesiące za 89 zł albo żywieniowo - treningowy za 189 zł ????
Naprawdę w to wierzysz???

Jeżeli masz wyimaginowane oczekiwania lub chcesz efektów po tygodniu, zastanów się najpierw, czy wszystkie reklamy cudownych kuracji nie są wycelowane właśnie w Ciebie? Czy nie są czymś więcej niż tylko idealną odpowiedzą na Twoje nierealne oczekiwania? Czy nie są łatwym sposobem wyciągnięcia od Ciebie pieniędzy?.

WŁĄCZ LOGICZNE MYŚLENIE
Zbędne kilogramy gromadziły się LATAMI i są efektem wielu zaniedbań i błędów żywieniowych trwających w LATACH a nie w MIESIĄCACH. Tu tkwi problem. To jest przyczyna. Aby pozbyć się nadwagi i otyłości trzeba wyeliminować przyczynę jej powstawania.

Tego nie da się zrobić Herbatką, Plasterkiem, Szejkiem, Pakietem żywieniowym niewiadomego pochodzenia. Tego nie da zrobić się w MIESIĄC czy DWA …

Tego nikt nie zrobi za Ciebie cudowną metodą. Tego nie zrobisz sam lub sama podpierając się materiałami, zaleceniami i dietami z Internetu. Organizm ludzki jest bardzo skomplikowany dlatego w tym może pomóc Ci tylko specjalista wykwalifikowany, wyuczony, doświadczony i profesjonalny z bagażem zadowolonych pacjentów, którzy przeszli na ZDROWĄ i RADOSNĄ stronę życia.

PAMIĘTAJ
Profesjonalna opieka dietetyczna to nie jednorazowa wizyta a długotrwały, zaplanowany i zawierający kolejne etapy proces Twojej nauki, przemiany i metamorfozy zakończony uzyskaniem zamierzonego i trwałego efektu.

POWRÓT