7 kroków jak mądrze schudnąć w 2020r. i spełnić noworoczne postanowienia.

2019-12-18
7 kroków jak mądrze schudnąć w 2020r. i spełnić noworoczne postanowienia.

Kolejne noworoczne postanowienia? Ile razy to już było? Co rok ? Prawda? Ile razy próbujemy, a z roku na rok coraz trudniej utrzymać prawidłową wagę, z roku na rok przybywa nam parę kilogramów, pojawiają się kolejne niepokojące objawy pogarszające Twoje zdrowie i z roku na rok coraz trudniej nam schudnąć stosując sprawdzone metody. To widać w danych statystycznych rosnącej otyłości społeczeństwa, zwiększającej się liczbie chorób cywilizacyjnych, rosnącej sprzedaży leków i wizyt lekarskich.

Z mojego punktu widzenia jako dietetyka odchudzanie w zaciszu domowym dla normalnie żyjącego człowieka staje się coraz bardziej trudne i skomplikowane. Ilość produktów i pożywienia w sklepach wpływających negatywnie na nasze zdrowie rośnie lawinowo. Coraz więcej diagnozuje się chorób i schorzeń dieto zależnych, które hamują a nawet uniemożliwiają proces odchudzania, coraz więcej przyjmujemy leków, które łagodzą tylko objawy a nie przyczynę choroby. Z roku na rok coraz więcej siedzimy i jesteśmy mniej aktywni fizycznie. Do tego wszystkiego zalewa nas fala informacji a często dezinformacji przez internet, portale społecznościowe i aplikacje mająca na celu coś nam sprzedać pozornie zdrowego.

Jak zatem odnaleźć się i mądrze schudnąć?

 

1.Zwiększ swoją świadomość

Nic tak nie zmienia postaw ludzkiego zachowania jak wiedza. Wiedza na temat zdrowego i niezdrowego trybu życia jest kluczem do Twojej zmiany. Wiedza na temat wpływu niezdrowej diety i braku aktywności na Ciebie i Twoich bliskich. Wiedza na temat konsekwencji w postaci objawów, chorób i jakości Twojego życia. I w końcu wiedza na temat zdrowego trybu życia, na temat profilaktyki i korzyści płynących z takiej postawy. Jeśli masz wiedzę i świadomość, znasz plusy i minusy jesteś w stanie podjąć decyzję i świadomie wybrać to co dla Ciebie będzie lepsze.

 

Moja rada na 2020r. Zacznij interesować się tym tematem.

 

2.Podejmij właściwą decyzję.

W dzisiejszych czasach nie ma już mowy o „trochę niezdrowym” pożywieniu i stylu życia. Granice tą przesuwamy od 10 lat sukcesywnie w stronę bardzo niezdrowego. Myślę, że dzisiaj należy wybrać pomiędzy zdrowym stylem życia, a nie zdrowym z poważnymi konsekwencjami dla nas i naszego organizmu.

Dla mnie wybór jest prosty i sprowadza się do drogi nr 1: Dbam o to co wkładam do ust, ćwiczę trzy razy w tygodniu, cieszę się zdrowiem i życiem lub do drogi nr 2: Jem byle co, aktywnie stoję w kolejkach do lekarzy, płaczę w aptece jak widzę paragon, a wieczorem leże przed telewizorem w smutku i poczuciu niesprawiedliwości jakie to życie mam okrutne. Wybór należy do Ciebie. Którą drogę wybierasz?

 

Drugi krok w 2020r. - Podejmij właściwą decyzję

3.Zrezygnuj z diet „na chwilę”

W dzisiejszych czasach dieta na chwilę to za mało! Dlaczego? Po co chodzić do dietetyka przez pół roku i po zakończeniu odchudzania wrócić do sposobu jedzenia z przed kuracji? Powód jest oczywisty. Przyczyną otyłości są niewłaściwe zasady odżywiania oraz wybór nieodpowiednich produktów. Jeśli chcesz pozbyć się otyłości należy zmienić na zawsze nawyki żywieniowe na zdrowe i racjonalne. Innej opcji niema.

 

Krok trzeci: Znajdź dietetyka, który właściwie przeprowadzi proces odchudzania i nauczy Cię prawidłowo się odżywiać.

 

4.Zacznij się ruszać

Możesz zacząć od bardzo prostych aktywności: zacznij codziennie spacerować. Zacznij od 20 min, po tygodniu 30 min i tak dalej do 1 godziny. Jadąc do pracy autobusem, wysiądź dwa przystanki wcześniej i dalej idź pieszo. Jeśli nie masz dużej nadwagi zamień windę na schody.

 

Pamiętaj, że robiąc cokolwiek,

wprowadzając niewielką zmianę jesteś dalej

  • od tego kto nie zrobił nic.

A może rowery? Bieganie? Pływanie? Fitness? Wszystko zależy od Twojego wieku, wagi, wydolności, sprawności, chorób i przyjmowanych leków. Jeśli Twoja masa ciała przekracza o 15% optymalną warto skorzystać z Klubu fitness wyposażonego w odpowiedni sprzęt bezpieczny dla stawów.

 

Krok czwarty: Wpisz w swój harmonogram aktywność fizyczną 3x w tygodniu.

5.Zaprzyjaźnij się Dietetykiem

Populacja ludzi na ziemi rośnie bardzo szybko a z nią konsumpcja pożywienia. Producenci żywności nie mając większego wyboru dodają przeróżne dodatki do żywności, aby zwiększyć ich objętość i ilość, obniżyć cenę i wyróżnić się na rynku. Skład pożywienia z roku na rok się pogarsza, wartości odżywcze spadają, a ich negatywny wpływ na nasz organizm rośnie. Nie jesteś w stanie być ze specjalistyczną wiedzą na bieżąco, dlatego raz na pół roku warto skonsultować się z dietetykiem aby zweryfikował Twoje jadłospisy.

Krok piąty: Znajdź dobrego dietetyka.

 

6.Zapisz się do Klubu FITNESS

Jeśli jesteś zapracowany, masz dzieci i obowiązki na pewno brakuje Ci czasu. Fitness klub jest idealnym miejscem, w którym 1 godzinę wykorzystasz najbardziej efektywnie w ciągu całego dnia. Problem z wyborem klubów fitness jest tak samo duży jak z wyborem dobrego dietetyka. 99% klubów fitness skupia się na ludziach młodych, sprawnych, bez większych problemów ze zdrowiem. Takiego człowieka można traktować jak początkującego sportowca i obciążać praktycznie dowolnie różnymi ćwiczeniami proponowanymi przez kluby fitness. Jednak kłopot pojawia się u osób mających 40 lat, 15 kilo nadwagi, często z nadciśnieniem. I tu wybór klubów jest niewielki. W takim przypadku potraktowanie osoby jak początkującego sportowca jest bardzo niebezpieczne. Nawet bieganie i chodzenie po bieżni będzie niebezpieczną i destrukcyjną aktywnością dla kolan, kręgosłupa i stóp. W wielu schorzeniach aktywność fizyczna, jest koniecznością jednak należy wybrać klub, który specjalizuje się w takich treningach. Trening powinien być zaplanowany i rozłożony w czasie, powinien być dostosowany do Twoich możliwości, stanu organizmu, sprawności i oczekiwań. Jeśli Twoja ostatnia aktywność fizyczna miała miejsce 10 lat temu na zajęciach wf wybierz placówkę, która bezpiecznie zbada Twoje możliwości, przygotuje Cię odpowiednimi ćwiczeniami do wysiłku, a następnie ułoży i wprowadzi program treningowy. Decydując się na klub pominęłabym miejsca w których kupujesz karnet, nikt o nic Cię nie pyta i robisz co chcesz. Z treningami jest podobnie jak z dietetyką to bardzo rozwijająca się nauka i trzeba mieć ogromną wiedzę jak bezpiecznie ćwiczyć z z korzyścią dla człowieka z daną jednostką chorobową.

Krok szósty: Znajdź dobry Klub Fitness.

 

Pamiętaj, że 1 zł wydane na profilaktykę zdrowia,

przynosi oszczędność 4 zł w późniejszym leczeniu.

 

7.Konsekwencja

I tu dochodzimy do sedna. KONSEKWENCJA to klucz do SUKCESU. Przykład, najprostszy ze szkoleń: Myj codziennie wieczorem przed snem lustro w łazience. W pierwszym tygodniu będzie to denerwujące i meczące, w drugim tygodniu… będzie tylko denerwujące, w trzecim „o, jeszcze muszę umyć to lustro…” a w czwartym odruchowo je umyjesz. W taki sposób powstaje nawyk.

MOTYWACJA jest tym co pozwala Ci zacząć,

NAWYK jest tym co pozwala Ci wytrwać.

 

Z tych 7 kroków buduj własne nowe nawyki, dokładaj klocek do klocka, co tydzień jeden, co miesiąc kilka, buduj swoje zdrowe i szczęśliwe życie przez całe życie. Konsekwentnie i cierpliwie, a gwarantuje Ci, że za rok artykuł na taki temat nie będzie Cię interesował.

Krok siódmy : Konsekwentnie co tydzień dokładaj kolejny klocek.

SUKCES

to suma małych wysiłków

powtarzanych dzień po dniu.

 

Olga Chaińska

POWRÓT